Home arrow Zabezpečenie auta
Doplnky
Doplnky do automobilov
Ťažné zariadenia
GPS navigačný systém
Zabezpečenie auta
Parkovací asistent
Online konfigurátor diskov
Disky, pneumatiky
Main Menu
Home
LPG montáž
CNG montáž
Ťažné zariadenia
Doplnky do auta
Inzeráty
Prihlásenie
Komunita
Kontakt
Reklama
Autoplnky na zabezpečenie auta Tlač

Mechanické zabezpečovacie zariadenia

Mechanický zabezpečovací systém spravidla predstavuje konštrukciu so zámkom, brániacu ovládaniu vozidla. Tieto zariadenia sú bezpečnejšie, pokiaľ sú prichytené o karosériu automobilu.
Väčšina týchto výrobkov si je veľmi podobná a má spravidla rovnakú funkciu – blokovať riadiacu páku manuálnej alebo voliacu páku automatickej prevodovky v „ spiatočke “ alebo v parkovacej polohe. Jednotlivé zariadenia sa odlišujú iba v detailoch a samozrejme v estetickom prevedení
Či bude zariadenie zabudované zvonku alebo v stredovom tuneli závisí viac-menej iba od ceny a samozrejme modelu. Vo všetkých prípadoch je však hlavná konzola spojená s karosériou trhacími skrutkami, ktoré zabraňujú demontáži.

Elektronické zabezpečovacie zariadenia

Imobilizér

Asi najznámejším elektronickým zabezpečovacím systémom je imobilizér (z angl. Immobiliser – znehybňovač). Podstatou je zariadenie, ktoré odpojí jeden alebo viac okruhov riadenia chodu motora (zapaľovanie štartéra, palivové čerpadlo, vstrekovacie jednotky, celú riadiacu jednotku motora alebo iné), ak automobil nebol naštartovaný kľúčom. Čím viac týchto okruhov imobilizér odpája, tým je bezpečnejší a aj kvalitnejší.

Autoalarmy

Ďalšou známou skupinou týchto zariadení sú autoalarmy. Tieto nielen bránia odcudzeniu vozidla, ale dávajú predovšetkým najavo, že sa s vozidlom niečo deje. Srdcom autoalarmu je mikroprocesor, ktorý spracuváva a vyhodnocuje signály, prijímané z jednotlivých snímačov. Najčastejšími snímačmi sú dverové a kapotové, ktoré monitorujú otvorenie vozidla. Vnútorný priestor vozidla snímajú ultrazvukové snímače, používané v uzavretých vozidlách, resp. radarové snímače používané v kabrioletoch a dodávkach.

Mnohé z alarmov sú vybavené aj snímačmi polohy, ktoré si pamätajú polohu vozidla po zastavení a signalizujú po narušení bezpečnosti následné pohyby. V súčasnosti už prevažná väčšina alarmov po narušení vozidla blokuje jeden alebo viacero elektronických okruhov vozidla a po vyradení sirény funguje ako imobilizér. Dokonalejšie alarmy majú sirénu vybavenú aj malým akumulátorom a nestíchnu ani po prerušení vodičom.

Častokrát je v dnešnej dobe príslušenstvom alarmu aj pager, ktorý majiteľa na určitú vzdialenosť informuje o presnom narušení okruhu vozidla. U dokonalejších alarmov je prostredníctvom tohto pagera možné ovládať aj niektoré ďalšie funkcie.

Iné formy ochrany

Pasívnou formou ochrany je aj vypieskovanie okien, t.j. na okná automobilu sa vypieskuje ochranné číslo odvodené napr. od VIN (čísla karosérie). Ochrana spočíva vo fakte, že zlodej musí takéto okná kompletne vymeniť, aby zamaskoval pôvod vozidla, čo mu spôsobí vysoké náklady.

Pri vypieskovaní dostane majiteľ vozidla identifikačnú kartu, ktorou sa musí preukázať na cestách, resp. hraničných prechodoch. Tieto údaje sú totiž k dispozícii policajného zboru.

Novinky a najmodernejšia technika

Medzi novinky patria rôzne systémy, ktoré využívajú počítače, či najmodernejšiu telekomunikačnú techniku.

Patria tu čipy pracujúce na elektromagnetickom princípe, ktoré po priblížení sa k čítaciemu zariadeniu (najčastejšie umiestnenému na hraničných prechodoch) zobrazia všetky údaje o vozidle.

Na podobnom princípe pracuje ďalší systém rozpoznávajúci a s databázou overujúci evidenčné číslo vozidla (po starom ŠPZ).

Ďalším systémom je zabezpečovací systém, s ktorým môže majiteľ komunikovať a ovládať ho prostredníctvom mobilného telefónu. Je možné aktivovať sirénu, výstražné svetlá, prípadne vyradiť motor z prevádzky.

Asi najnovším systémom je možnosť monitoringu pohybu vozidla prostredníctvom satelitu. Tento systém umožňuje nielen zistiť presnú polohu vozidla (presnosť je asi +/- 40 metrov), ale umožňuje aj komunikáciu s posádkou.

Naše rady

Ani najdokonalejšie zariadenia nezabránia páchateľovi, pokiaľ nie je Vaše vozidlo zaparkované na dobre viditeľnom a stráženom mieste. Najmä pokiaľ ste na cestách, určite sa oplatí investovať o pár korún viac a využiť možnosti strážených parkovísk.

Najmä pri automobiloch, ktoré priťahujú pozornosť je vhodné investovať do kvalitného zabezpečovacieho systému. Viac o krádežiach vozidiel tu.

Najlepšie je používať nie iba jeden systém, ale kombináciu mechanických a elektronických systémov.

Pokiaľ máte v automobile alarm, nie je veľmi múdre dať na okno nálepku s jeho názvom. Týmto umožníte zlodejovi, ktorí mimochodom, väčšinu týchto systémov dokonale pozná, aby sa lepšie pripravil na nástrahy, ktoré ho čakajú. Naopak je veľmi dobré nalepiť tam nálepku úplne iného systému, čím môžete potencionálneho páchateľa veľmi nemilo prekvapiť.

V automobile nenechávajte na sedadlách a oknách veci, ktoré pútajú pozornosť. Radšej si ich zoberte so sebou, prípadne ich vložte do kufra.


Zdroj: autosortiment.sk
Ďalšie doporučené kontakty:
Ak tu chýbate napíšte nám
 
Články